Aktivní dovolenou nemusíte prožívat vždy jen v běžecké stopě či v sedle horského kola. Šumava vám nabízí mnohem více. Milovníci turismu a historických památek jistě nepohrdnou báječnou šumavskou nabídkou hradů, zřícenin a zámků.

Hrad KašperkHRAD KAŠPERK (30 KM)

Kašperk (německy Karlsberg) je gotický hrad v Šumavském podhůří poblíž města Kašperské Hory. Nachází se zhruba 2,5 km severoseverovýchodně od Kašperských Hor a je Národní kulturní památkou České republiky.

Kašperk byl jako gotický hrad vybudován v roce 1356 Karlem IV. k ochraně zemských hranic s Bavorskem, zlatých dolů a nově založené kašperskohorské větve Zlaté stezky na hoře Ždánov.

[button type=“medium“ color=“green“ link=“http://1url.cz/rP3C“ target=“_blank“ icon=“fa fa-map“ ]mapa[/button] [button type=“medium“ color=“gray“ link=“http://www.kasperk.cz/“ target=“_blank“ icon=““ ]www[/button]

Foto: www.kasperk.cz

[divider]

Hrad RabíHRAD RABÍ (42 KM)

Zřícenina hradu Rabí leží ve stejnojmenné vesnici na vyvýšeném ostrohu nad řekou Otavou ve výšce 540 metrů nad mořem, 8 kilometrů od Sušice. Co se týče rozlohy je to největší hrad v Česku.

V roce 1954 byl hrad předán do rukou státu a od roku 1978 ja Národní kulturní památkou.

[button type=“medium“ color=“green“ link=“http://1url.cz/hP3h“ target=“_blank“ icon=““ ]mapa[/button] [button type=“medium“ color=“gray“ link=“http://www.hrad-rabi.eu/“ target=“_blank“ icon=““ ]www[/button]

Foto: www.hrad-rabi.eu

[divider]

Hrad VelharticeHRAD VELHARTICE (45 KM)

Hrad Velhartice byl založen na přelomu 13. a 14. století pány z Velhartic nad levým břehem řeky Ostružná v obci Velhartice . Jeho dominanty tvoří zříceniny gotického paláce nebo také Rajský dům, jež sloužil k obývání a jeho spodní patro jako sýpka a naproti stojící věží Putnou.

Obě části hradu jsou spojeny světově unikátním gotickým kamenný mostem se čtyřmi lomenými oblouky. Most pravděpodobně nechal postavit Menhart z Hradce. Hrad je přístupný veřejnosti.

[button type=“medium“ color=“green“ link=“http://1url.cz/DPsK“ target=“_blank“ icon=“fa fa-map“ ]mapa[/button] [button type=“medium“ color=“gray“ link=“http://www.hrad-velhartice.cz/“ target=“_blank“ icon=““ ]www[/button]

Velhartice, hrad (2013-08-13; 06)“ od HaroldVlastní dílo. Licencováno pod CC BY-SA 3.0 via Wikimedia Commons.

[divider]

Zámek VimperkZÁMEK VIMPERK (20 KM)

Zámek Vimperk také nazývaný bránou Šumavy je původně raně gotický hrad, který byl v 19. století upravený na novorenesanční zámek tyčící se nad městem Vimperk. Areálem zámku protéká Křesanovský potok a vlévá se do říčky Volyňky. Od roku 2015 je zámek ve správě Národního památkového ústavu.

[button type=“medium“ color=“green“ link=“http://1url.cz/UPsf“ target=“_blank“ icon=“fa fa-map“ ]mapa[/button] [button type=“medium“ color=“gray“ link=“http://www.zamek-vimperk.eu“ target=“_blank“ icon=““ ]www[/button]

Foto: www.zamek-vimperk.eu/

[divider]

Helfenburk u BavorovaHELFENBURG U BAVOROVA (47 KM)

Helfenburk je zřícenina hradu asi 5,5 km zsz. od Bavorova v okrese Strakonice. Nachází se v katastru obce Krajníčko, na skalnatém vrchu Malošín v nadmořské výšce 683 m. Mezi vesnicemi Koječín a Štětín po asfaltové cestě vede cesta až na hrad. Modrá turistická značka. V sezoně se vybírá vstupné.

[button type=“medium“ color=“green“ link=“http://1url.cz/gPTz“ target=“_blank“ icon=“fa fa-map“ ]mapa[/button] [button type=“medium“ color=“gray“ link=“http://www.hrady.cz/index.php?OID=357″ target=“_blank“ icon=““ ]www[/button]

Foto a text: www.wikipedia.org

Napsat komentář